Woodys Bra produkter april 17
Toppbanner UBRO
Förstasidan Måndagen den 20 augusti 2018 - klockan 02:42 Tipsa redaktionen
Sök     Publicerade    Arkiv        Sökhjälp
« Föreg. Nästa »

Polisrapport Upplands-Bro


Karin Sidén 2018-05-07

Helgen som gick var ur ett polisiärt hänseende lugn. Bland de få anmälningar som inkommit i Upplands-Bro finns ett inbrott i en föreningslokal, ett påkört rådjur samt en anmälan om rattfylleri. Samma förare åkte sedan fast vid ny kontroll senare samma dag och anmäldes då för grov olovlig körning.

På torsdagen gjordes dock ett makabert fynd av en huvudlös och med stor sannolikhet tjuvjagad bäver. Bäverkroppen hittades av ungdomar i närheten av gamla Coop i Brunna.

Under torsdagen hittade en grupp ungdomar en bäver som fått huvudet avskuret. Det makabra fyndet gjordes vid Energivägen i Brunna. Enligt polisanmälan har djuret med stor sannolikhet skjutits på annan plats, fått huvudet avskuret och sedan släpats till gamla Coop i Brunna. Vid tidpunkten för anmälan visste man inte var djuret dödats. 

Någon gång under dagarna 4-6 maj gjorde okända personer inbrott i en föreningslokal på Liljestigen i Bro. I lokalen förvarades korv och korvbröd som skulle mumsas på under föreningens städdag. Förutom matvarorna stal gärningsmännen även föreningens åkgräsklippare.

Klockan 10.27 den 4 maj stoppades en bilist på Råbystigen i Bro. Föraren misstänktes för rattfylleri och medtogs för provtagning. 

Klockan 17.11 samma dag stoppades samma förare, den här gången på Tryckfärgsvägen vid Skällsta i Bro. Föraren anmäldes nu för grov olovlig körning eftersom denne tidigare på dagen blivit av med körkortet.

Vid fyratiden på morgonen den 6 maj inträffade en viltolycka på Enköpingsvägen i Kungsängen, i höjd med Vickberga. Bil vs rådjur. Viltvårdare kontaktades.

Tipsa en vän     Skriv utKalender

Måndag 20/8
Filmskaparkollo
Tisdag 21/8
Filmskaparkollo
Lördag 25/8
Bakluckeloppis i Bro
Vernissage: Konstrundan
Sång och musik i Kungsängens kyrka
Söndag 26/8
Vandring på Upplands-Broleden - med Naturskyddsföreningen
Spelmansstämma i Hembygdsgården i kungsängen
Tisdag 28/8
Bokprat: Annika Rehn - Skills
Lördag 1/9
Bakluckeloppis i Bro
avståndsannons

Miljöpartiet maj 18 valet Hållbart Upplands-Bro

U-B kommun Förtidsrösta 18

Freevia aug 18

Kultur & Fritid vt 18 Sommartider i Biblioteket

UBROs egen

Röda Korset Medmänniska

WWFannons tigerfadder

Sjöräddningen testamente

Facebook

RSS-flöde

Alternative content


Håll Sverige rent

Om Du syns på Webben GUL

UBRO Panorama gif-fil
UBRO
Ansvarig utgivare:   Karin Sidén
Webmaster:   Karin Sidén
Tipsa redaktionen